Jdi na obsah Jdi na menu
 


INSPIRACE

Univerzální dioráma

Každý model vypadá na fotografii lépe, když je pod ním kousek terénu. Ještě lépe vypadá pokud je součástí větší diorámy. A úplně nejlépe model působí pokud je focen v "kulise". Ta se většinou skládá z diorámy a fotky, která tvoří pozadí krajiny, její horizont a celou kompozici uzavírá (o tom více v Radách a tipech). Ale měl by mít každý model vlastní podložku se specifickou krajinou? Bylo by to velice náročné a taky zbytečné. Pro ty, kteří modelaří často a nezaměřují se tolik na krajinu a okolí, ale spíše na samotné stroje mám radu. Udělejte si univerzální dioráma!

Je jedno jestli jste letadýlkář nebo jste zaměřený na bojovku. Dám vám příklad: máte plnou vytrýnu modelů letadel (nebo pozemní techniky), ani jeden ze strojů není na podložce. Při focení, modely položené na bílé čtvrtce, nepůsobí tolik reálně jako modely některých modelářů, kteří pro svoje Spitfiry a Messy udělaly např. výřez z polního letiště. Nejste ale stavitelé diorám, abyste dodatečně ke každému stroji letištní plochu dodělali. Co s tím? Postavte si univerzální dioráma letiště (nebo bojiště).

Takže univerzální dioráma, je takové, které obsahuje co nejvíce různých specifických rysů krajiny, resp. okolí modelu. Nemělo by obsahovat žádný napevno přilepený model techniky. Je to čistě jen "prostředí" s dostatkem volného prostoru pro postavené modely.

Takové dioráma by mohlo vypadat nějak takhle:

"Celá plocha by byla rozdělena na dvě části vyschlým korytem řeky zhruba uprostřed. Oba břehy by byly vyvýšené. Přes koryto by vedl malý kamenný můstek a skrz řeku by byla v bahně naznačená vyježděná cesta pásů. Na kraji koryta by byla vysoká suchá tráva a balvany. Na levém břehu by se táhla polní cesta, která by vedla přes most až na konec pravého břehu. Podel cesty by rostlo několik stromů a křovin. Hřbet pravého břehu by mohl být poničený několika krátery a zbrázděný pásy vyježděnou cestou vedoucí přes řeku. Několik mělkých příkopů a skupinka stromů. U cesty by mohla být měnší rozvalina nebo zídka. Celý břeh by se mohl svažovat směrem k řece a na úpatí u cesty by mohla stát třeba kaplička. Možností je nekonečně mnoho a tohle je jen velice hrubý popis krajiny, která mě právě napadla."

Poté, co budete mít hotové takovéto dioráma, mužete si jakýkoliv svůj model do krajinky libovolně usadit udělat pár perfektních fotek a potom opět vrátit do vytrýny. Letadýlkáři to mají o něco lehčí. Stačí jim vyrobit si jednoduché letiště, kde není potřeba vymýšlet složitý terén, jako je tomu u pozemní techniky.

Letiště - univerzální podložka

A právě letiště je můj první realizovaný projekt. Zárověň je to moje úplně první "jakés takés" dioráma. Vzniklo v létě 2005. Chtěl jsem postavit kousek letištní plochy přímo pro Avii BH-3 a právě dokončovanou Škodu D.1, nakonec se z toho ale stala univerzální "podložka" (viz podložka vs. dioráma).

Obrazek

Stavba byla velice jednoduchá. Stačilo si z kartónu vyříznout několik obdelníků, které po nalepení na podložku (41,7 cm x 21,2 cm) představují betonovou letištní plochu a kolem nanést travnatý posyp od radši nejmenované vláčkařské firmy. Posyp je totiž velice hrubý a má špatnou barevnost. Myslím, že ani vláčkaři by ho nepovažovali za povedený. Jestě jsem udělal pěšinku z písku a přidal několik keříků a doplňků. Pár figurek letištního personálu, "zapatinoval" a bylo hotovo. Musím se přiznat, že dnes bych už celou věc udělal trochu "složitěji" a hlavně detailněji, ale i přes svojí až moc velkou jednoduchost slouží letiště dodnes.-)

Využití:

Obrazek

Obrazek

Další fotografie:

http://www.foto-album.cz/show.photo?Id=191012&Action=Max

http://www.foto-album.cz/show.photo?Id=191011&Action=Max

http://www.foto-album.cz/show.photo?Id=191013&Action=Max

Ilustrační video z letiště:

Vodní svět

Teď nemám na mysli sci-fi film s Kevinem Costnerem, ale trochu jiný druh diorám. Většina jich zachycuje obrněnou techniku jak se řítí do bitvy, jednotky na odpočinku, pouliční boje, letadla na polních letištích, každodenní epizody z života vojáků, nebo jen poklidný život v okolí železnice. Mnoho diorám dokonce věrně zachycuje vodní hladinu, pohyby celých flotil a útoků na ně. Ale kolik diorám zachycuje to, co se děje pod vodní hladinou?!

K nápadu vytvořit podmořské dioráma mě dovedl další nepovedený model... Co se zkaženým letadlem? Snad jedině udělat havárii, při které se dá zamaskovat špatný nátěr, nedobře slepené díly apod. Jednu havárii jsem tehdy ale právě dokončil (MiG-15 - dioráma havárie - léto 2005) a přišlo mi hloupé, aby hned další dioráma bylo nämlich to samé. Strčil jsem tedy model do šuplíku. Po dvou letech, kdy jsem na něj náhodou narazil mě konečně napadlo řešení. Ano, zase šlo o havárii, ale ne o právě spadlé letadlo na rozbahněném poli. Co takhle udělat starý zrezivělý vrak někde na dně moře?! Podle mě hodně netradiční a zajímavé pojetí jinak celkem časté diorámy.

Výhody mořského dna

Obrazek

Myslím si tedy, že by se mořské dno, nebo korálové útesy mohly snadno stát vděčným dějištěm vašich dalších diorám. Když se nad tím zamyslíte, určitě dojdete k tomu, že taková ztrouchnivělá španělská galéra zachycená na podmořském hřebenu, porostlá korály je opravdovou výzvou pro modeláře. A také představuje příjemný odpočinek od věčného míchání přesných dobových odstnínů, kamufláží, uniforem atd. Vaše fantazie bude mít obrovskou příležitost se vyřádit a materiál můžete použít jakýkoliv vás napadne. Přesto vám něco doporučím:

1) K znázornění korálů a různých mořských rostlin se docela dobře hodí vláčkařské keře a ostatní dřeviny. Tyto firmy je totiž často natírají tak křiklavými barvami (růžovou, bílou, žlutozelenou), že po drobné úpravě snadno získáte věrohodný vodní porost. Naopak používejte co nejméně posypů. K tvorbě povrchu se opět nejlépe hodí sádra nebo akrylátový tmel. Pokud po zaschnutí trochu popraská, už to znovu netmelte. Praskliny přidají povrchu na zajímavosti.

2) Oživte své dioráma mořskými živočichy. Myslím, že dosud žádná modelářská firma nevyrábí přímo vodní tvory, k tomuto účelu vám ale úplně postačí zvířátka s kterými jste si hráli jako malí. Každý z nás měl v dětství svoje ZOO a právě několik kusů z něj může být zhruba v měřítku 1:72. Pokud už je dávno pryč, nestyďte se zajít do hračkárny a kupte si novou sadu zvířátek. Musíte ale patřit mezi děti od 3 let výše.-D

Obrazek

3) Při focení "reálného pohledu" naaranžujte za diorámu skutečnou fotografii mořského dna. Výsledný efekt je k nezaplacení. Tuhle jsem použil já.

4) Nakonec taková poznámka: K dosažení iluze podmořského prostředí nemusí být celé dioráma zalito do hmoty, představující vodu. Je to ale možné a s velkou dávkou šikovnosti se vám povede opravdu vyjímečný model. 

Podrobné informace o mé diorámě z mořského dna najdete v recenzi Hawker Sea Fury - podmořské dioráma - březen 2007.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář