Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stručné srovnání modelářských firem

17. 5. 2008

Stručné srovnání modelářských firem

Přiznávám se, že nepracuji na webu tak intenzivně a často, jak bych si přál, o to víc se ale snažím přispívat na různá fóra a do mnohých debat. Rád bych zde uvedl moji odpověď na dotaz jednoho modeláře:

"Jak si správně vybrat model, která firma je kvalitní a které se raději vyhnout?"

Právě proto, že je dnes k dispozici tolik výrobců, nelze už tak jednoznačně říct: tahle firma je ve všech případech horší než ta druhá.

Každému modeláři vyhovuje něco jiného. Někdo model staví z krabičky (bez dalších úprav nebo doplňků) a někdo ho zas vylepšuje pomocí konverzních sad, doplňků a vlastních úprav. Každému se tedy hodí jiná firma, popř. model. Další věc je cena, která se může výrobcem hodně lišit a ne vždy je to rozdíl jen několika desítek korun. Obecně však platí, že čím vyšší cena (v daném měřítku), tím lze očekávat vyšší kvalitu. Nakonec je těžké vybírat firmu, když požadovaný model vyrábí jen jedna. V neposlední řadě je také důležité, zda-li se jedná o začátečníka nebo už pokročilého modeláře.

Na základě mých zkušeností můžu říct tohle:

Airfix/Heller - Kdysi jsem si říkal, že modely od této firmy má cenu kupovat pouze pokud je žádná jiná firma nevyrábí. Teď už bych si od nich nekoupil model ani kdyby byl poslední na světě. Ani velice nízká cena není dostatečným důvodem. Existuje několik vyjímek, které bych mohl uvést pokud by vás to dále zajímalo.

Revell - Pro začátečníka jasná volba i z toho důvodu, že je snad všude hojně k dostání. Trochu vyšší cena, ale tomu odpovídající kvalita. Těch několik opravdu zmetkových modelů (např. T-34/76 model 1940) si může firma dovolit, protože zbytek je opravdu dobrý (např. PzKpfw III Ausf. L a mnoho dalších). Kromě figurek a barev bych se ničeho nebál.

Italeri - Tahle firma si mě získala díky svým figurkám, které jsou vzhledem k ceně bezkonkurenční (kdysi jsem kupoval hromadně sety figurek od Airfixu, dnes je hromadně vyhazuji). Podle mě kvalita odpovídá ceně - ideální. V neposlední řadě se jedná o výrobce s širokou a zajímavou nabídkou, a tak jako jedna z mála firem nabízí třeba i PzKpfw I v měřítku 1:72.

Attack - Česká firma, vhodná pro opravdové fajnšmekry. Svými resiny patří mezi českou špičku. Začátečníkům se vřele NEDOPORUČUJE. Patří mezi "těžší" nikoli méně kvalitní. Cenově přijatelná, ale jak říkám nezkušeného modeláře může zaskočit.

Dragon - Fenomén poslední doby. Jednoznačně vysoká cena, jednoznačně velice vysoká kvalita. Bezkonkurenčně jedna z nejlepších firem, které jsou dnes k dostání na běžném trhu. Zkušenější modeláře čeká nezapomenutelná stavba bez problémů s velice uspokojivým výsledkem, začátečníkům nedoporučuji, protože je toho prostě škoda. Opravdu nic ve zlém, ale pokud jsem v životě nenatíral, nebo jen minimálně, koupil bych si spíš Airfix (nebo Revell pokud to s modelařinou myslím vážně a mám na to prachy), ale ne Dragona.

Hasegawa - Velice sympatická firma. Pokud vím, její modely patří mezi ty lepší, možná malinko vyšší cena než by se čekalo, ale nic šokujícího. Bohužel, se zde projevuje v nežádoucí míře určitá "hračkovitost", což může mnohé odradit, naopak začátečníkům pří stavbě pomoct. Určitě další vhodná firma pro získání zkušeností. Pokud nejste pedanti na přesné technické detaily a parametry nebudete mít s Hasegawou problém a všeobecně platí, že její "Pz čtyřky" a vůbec většina nabídky tvoří dobrý průměr (pro fanoušky lehký nadprůměr).

Trumpeter - Musím přiznat, že s touhle firmou nemám tolik zkušeností jako s ostatními, ale na základě toho co vím, bych jak kvalitou, tak i cenou její modely zařadil na roveň Dragonu.

Extratech - Myslím, že pokud bych měl hodnotit podle ceny tak určitě nadprůměr. Sherman za cca 500 Kč není nic levného. Určitě kvalitní firma, bohužel s omezenou nabídkou, neboť se specializuje hlavně na výrobu doplňků.

Tamiya - Tato japonská společnost si mezi modeláři získala značnou reputaci, i její starší modely jsou zárukou bezproblémového lepení s výsledkem na úrovni. Často vyhrává cenu německého časopisu Modell Fan nazvanou Modell des Jahres. Svou kvalitou dnes jednoznačně patří mezi nejlepší výrobce na světě, bohužel se jejich sortiment zaměřuje na pozemní techniku stále pouze okrajově.

To by bylo přibližné srovnání firem. Ale stejně si říkám, když si chci koupit model, tak si nejprve vyberu stroj/typ který chci stavět a potom teprve porovnávám nabídky jednotlivých firem. Například: Kdybych chtěl stavět Tigera, tak si nejprve musím říct jaký typ (E nebo H), z jakého období (early, late, s zimeritem nebo bez atd.), snad i přibližné místo nasazení (Tunis, východní nebo západní fronta - rok?) a potom bych teprve mrknul co všechno kdo nabízí. Nakonec se nemůžeme úplně spoléhat na pravdivost vyráběných modelů, a tak je důležité mít alespoň základní znalosti. Hrubé chyby jsou spíše raritou a ty drobné bych osobně neřešil. Stavíme pro radost ne?!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář